Jak se tvoří ceník povinného ručení

Zajímá vás, co ovlivní konečnou cenu, kterou zaplatíte na zákonném pojištění motorového vozidla? Faktorů, které hýbou s cenou je celá řada. Především se liší nabídky jednotlivých pojišťoven, a to především podle rozsahu služeb (asistenční služby, možnosti připojištění, poskytované bonusy,…) a limitech pojistného plnění, které určují, kolik za vás pojišťovna maximálně uhradí. Minimum je v tomto případě stanoveno zákonem na 35 000 000,- Kč. Další, co ovlivní výši pojistného, jsou technické parametry motorového vozidla a také některé vaše osobní údaje. Na tyto dvě složky se podíváme poněkud blíže, protože je musíte při vyřizování povinného ručení udávat (ve většině pojišťoven).

Vlastnosti vozu:

- Druh vozu – vybíráte, zdali jde o osobní automobil, motocykl, nákladní automobil, autobus, přípojný vůz, tahač, traktor, sanita, pracovní stroj, obytný vůz. - Stáří vozu - Užití vozidla – například běžné užití nebo využívání k podnikatelské činnosti, taxislužba, půjčovna aut, závodní auto, historický vůz, atd.

Technické parametry:

- Objem válců – údaj je udáván v centimetrech krychlových (ccm) a zpravidla platí, že čím vyšší objem, tím vyšší pojistné. - Výkon motoru – platí to, co u objemu válců. Udáván je v kilowatech (kW).

Osobní údaje pojistníka:

- PSČ – podle něj pojišťovna zjistí, jak riziková je oblast, z níž pocházíte. Čím vyšší hodnota rizikovosti, tím vyšší bude vaše pojistné. Praha má rizikovost nejvyšší. - Věk (zkušenosti) řidiče – starší a zkušenější řidiči mají obvykle nižší pojistné. - Délka předchozího ježdění bez nehod – některé pojišťovny nabízejí i velmi vysoké bonusy pro řidiče, kteří jezdili dostatečně dlouho bez nehod. Pokud mezi takové patříte, možná se vám vyplatí vybrat si pojišťovnu, která nabízí vysoké bonusy. - Frekvence splátek – obvykle se vyplatí nastavit splátky co nejřidčeji (ročně). Zdroj : Povinné ručení ceník